باتوم کوهنوردی و نکات استفاده از آن (مزایا و معایب)

باتوم های کوهنوردی تجهیزات استانداردی برای بسیاری از کوهنوردان با تجربه هستند. باتوم کوهنوردی در اصل یک میله قابل تنظیم با دسته ای است که هنگام کوهنوردی از آن استفاده می کنند. باتوم کوهنوردی تقریباً همیشه به صورت جفت استفاده می شوند. بیشتر کوهنوردان با دو عصا به کوهنوردی می روند.

ادامه مطلب

گورتکس

انواع گورتکس و موارد استفاده از آن

در خصوص تکنولوژی پارچه های ضد آب طیف گسترده ایی داریم که بعضا برایمان سردرگمی هم ایجاد میکند در میان اینهمه رده بندی گورتکس است. مطمئنا همه نام گورتکس را شنیده اند و حداقل از خاصیت ضد آب بودن آن آگاه هستند. خیلی ها هم میدانند که در پوتینها قابلیت ضد باد بودن و تنفس دارند که خیلی عالی است.

ادامه مطلب

اسلینگ نایلونی یا داینیما؟

اسلینگ نایلونی یا داینیما؟ اسلینگهای سنگنوردی نایلونی اسلینگهای سنگنوردی نایلونی با عرض 16-20 میلیمتر در مقایسه با اسلینگهای سبک 6-14 داینیما حجیم تر و با دوامتر هستند. این مزیت آنها را بهترین گزینه برای شرایطی مثل بلندتر کردن واسطه ابزار حمایت و جایگزینی تسمه کارگاه یا اتصال سنگنورد به کارگاه قبل از فرود میکند. تسمه نایلونی ارزان هستند وخرید آنها نیز آسان است. گره ها را خوب نگه میدارد و مثل داینیما سریع ذوب نمیشود. تسمه نایلونی تا 30% کش می آید و به جذب نیروهای وارده کمک میکند و بدین شکل انرژی سقوط سنگنورد را بصورت دینامیک جذب میکند. اسلینگهای سنگنوردی داینیما داینیما (معروف به اسپکترا یا داینِکس) نسبت به وزن خود بشکل باورنکردنی قوی هستند و در مقابل سایش و قطع شدن مقاومتر از تسمه نایلونی هستند. داینمیا قابل رنگ رزی نیست لذا همیشه سفید هستند و اغلب با...

ادامه مطلب