ارتفاع زدگی در کوهنوردی

جلوگیری از ارتفاع زدگی در کوهنوردی

بیماری ارتفاع زدگی در کوهنوردی واکنش بدن به میزان کم اکسیژن در ارتفاعات است. هرچه فشار هوا در ارتفاعات کمتر باشد، سطح اکسیژن نیز کاهش می یابد که خوده همین امر تنفس را سخت می کند و در نتیجه منجر به ارتفاع زدگی در کوهنوردی در ارتفاعات بالاتر می شود.

اگر می خواهید سریع کوهنوردی کنید یا در ارتفاعات خیلی بالا پیاده روی کنید، ممکن است مجبور شوید با بیماری های ارتفاع زدگی در کوهنوردی دست و پنجه نرم کنید. مشکل این است که کوهنوردان برای رسیدن به هدف خود عجله دارند و فراموش می کنند که باید به بدن خود استراحت دهند. حدود 75 درصد از افرادی که ارتفاعات بالای 3  هزار متری را پیاده روی می کنند، این مشکلات را تجربه می کنند.

ادامه مطلب

لوازم کوهنوردی مورد نیاز برای کوهنوردان و طبیعت گردان

هوای تازه، سرمایی مطبوع، سکوت کوهستان و مناظر نفس گیر نعمت هایی هستند که کوهنوردان در مسیر فتح قله و صعودهای ورزشی با آن روبرو هستند. مسیر صعود هموار نیست و خطرات مختلفی، موفقیت این فرایند را تهدید می کنند. به همین دلیل است که صعودهای حرفه ای بدون در نظر گرفتن تمهیدات و تجهیزات استاندارد و لازم، بیشتر شبیه به یک خواب شیرین است. اما برای صعودهای ورزشی، یک کوهنورد به چه چیزهایی احتیاج دارد؟ ما در این مقاله قصد داریم چند مورد از لوازم کوهنوردی و طبیعت گردی مورد نیاز را معرفی کنیم. بنابراین، اگر برای کوهنوردی و طبیعت گردی بعدی خود برنامه ریزی می کنید، پیشنهاد می کنیم این مقاله را تا انتها مطالعه کرده و تجهیزات خود را بازنگری کنید.

ادامه مطلب

انتخاب لنز عینک کوهنوردی (راهنمای انتخاب)

هر نوع از فعالیت ورزشی نیازمند تجهیزات  وسایل متناسب با محیط آن ورزش و فعالیت است. کوهنوردی علاوه بر تفریح یک ورزش و فعالیت حرفه ای به حساب می آید که بدون داشتن تجهیزات و لوازم انجام آن به فعالیتی خطرناک تبدیل میشود. برای انتخاب عینک های کوهنوردی باید بیشترین وسواس ودقت را به خرج داد. با شناخت انواع عینک های کوهنوردی و عوامل تاثیر گذار میتوانیم بهترین عینک کوهنوردی را متناسب با فعالیت هایی که در محیط کوهستان انجام میدهیم را انتخاب و استفاده کنیم.

ادامه مطلب

پیرانا و فراخوان شرکت پتزل PETZL PIRANA RECALL

فراخوان شرکت پتزل در مورد ابزار فرود پیرانا PIRANA سری D005AA00 و D005AA01 . به دلیل خطر غرق شدن زیر آب در آبشار ها به علت خطر گیر کردن طناب در شکاف مسدود کننده پیرانا این فراخوان در سایت رسمی پتزل PETZL منتشر شده است. شرکت پتزل به توقف استفاده از این ابزار تاکید کرده است.

ادامه مطلب

حادثه در علم کوه زمستان 1400

از ساعات ابتدایی صبح روز چهارشنبه ۲۲ دی ماه خبر گرفتار شدن دو تن از کوهنوردان تهرانی به نام ها آقاى عباس کلهر ( مربی برف)، آقاى حامد شاه حسینی ( راهنمای سنگ) در منطقه گرده آلمانها و زیر سنگ سماور در علم کوه در فضای مجازی خبرساز شد.

ادامه مطلب

همه چیز در مورد خطرات کوهنوردی

یکی از ورزش های محبوب بین افراد، کوهنوردی نام دارد که جز ورزش های خطرناک و در عین حال مفرح به شمار می رود. افرادی که به این رشته علاقه مند هستند باید آموزش های لازم برای کوهنوردی را ببینند و از خطرات کوهنوردی و هشدار های این ورزش آگاه باشند. کوهنوردی یکی از ورزش های گروهی به شمار می رود که با شادی و خوش گذرانی همراه است

ادامه مطلب

بهترین کادو ها برای کوهنوردان😍

کوهنوردی ورزشی است همواره در دسترس عموم بوده است. کوهنوردی نیز مانند دیگر ورزش ها، برای راحت تر بودن و دفعه خطر های احتمالی برای ورزشکار، نیازمند به لوازمی است. لوازم کوهنوردی انواع مختلفی دارد. به همین امر سبب شده است که بهترین گزینه کادو برای کوهنوردان، لوازم کوهنوردی باشد. در ادامه متن به این موضوع میپردازیم.

ادامه مطلب

سرمازدگی و هایپوترمی

سرمازدگی و هیپوترمی در کوهنوردی

سرما به دو صورت به بدن آسیب میرساند، افت دمای بدن (هایپوترمی) و سرمازدگی (Frosbite) از خطراتی هستند که در ورزش های زمستانی و کوهنوردی وجود دارد، این دو خطر روی یکدیگر تاثیر مستقیم دارند.

ادامه مطلب

12