آموزش, بررسی ابزار, راهنمای انتخاب, مقالات

انواع گورتکس و موارد استفاده از آن

گورتکس

انواع گورتکس و موارد استفاده از آن

انواع گورتکس و موارد استفاده از آن:در خصوص تکنولوژی پارچه‌های ضد آب طیف گسترده‌ایی داریم که بعضا برایمان سردرگمی هم ایجاد می‌کند در میان اینهمه  رده‌بندی گورتکس است. مطمئناً همه نام گورتکس را شنیده‌اند و حداقل از خاصیت ضد آب بودن آن آگاه هستند. خیلی‌ها هم می‌دانند که در پوتین‌ها قابلیت ضد باد بودن و تنفس دارند که خیلی عالی است. اما خیلی وقت است که آن دوران گذشته که تنها گورتکس بودن یک کاپشن کافی بود ولذا بعنوان یک موضوع مسلم آن کاپشن بهترین جنس ضد آب باشد و ما آنرا برای فعالیت در طبیعت آنرا بخریم. این روز‌ها “گور” گزینه‌های متفاوتی از تکنولوژی‌های مربوط به پارچه را ارائه می‌کند؛

مثل:

Gore-Tex Active Shell

Gore-Tex Pro

Gore-Tex Classic

Gore-Tex XCR

[Gore-Tex XRT]

شکر خدا کمک در دست هست. اینجا راهنمایی را برای [انواع] تکنولوژی گورتکس تهیه کردیم که می‌توانید در مورد ویژگی‌های این تکنولوژی‌ها اطلاعات کسب کنید و بسته به نیاز خود بهترین نوع آنرا انتخاب کنید!

برای شروع هنگام خرید هر نوع لباس با ویژگی نوعی از گورتکس توجه به این نکته ارزشمند خواهد بود که پارچه‌ایی را می‌خرید که در مقابل آب و باد مقاوم است و قابلیت تنفس دارد. بعلاوه خوب دقت کنید که  از آن مراقبت کنید(آنرا با Nikwax Tech Wash بشوئید و  با استفاده از Nikwax TX Direct Wash-In آنرا مجدداً آب‌بندی کنید) تا برای مدتی طولانی خواص آن حفظ شود. [این خاصیت] اول از همه به لایه ePTFE (پلی تئترافلورو‌اتیلن منبسط شده-چند جرعه آب بنوشید بعد سعی کنید تلفظش کنید) آن مربوط می‌شود که یک لایه میکروپروس (منافذ میکروسکوپی) با صد‌ها سوراخ ریز هست که صد‌ها بار از مولکول‌های بخار آب بزرگتر هست- لذا عرق می‌تواند از ان خارج شود؛ اما صد‌ها بار از قطرات آب کوچکتر هستند – لذا باران نمی‌تواند وارد آن شود. وقتی می‌گوییم لایه تنفسی  ربطی به میزان هوایی که از آن عبور می‌کند ندارد، منظور عبور و خروج آسان بخار آب از آن است.

گورتکس

دوماً، هر لباس گورتکس بصورت دستی و با دقت با استانداردی بسیار بالا مهر و موم شده- و همه برند‌ها برای اینکه مجوز استفاده از پارچه‌های تولیدی W. L. Gore Associates را لباس‌های تولید خود استفاده کنند باید از نوار چسب‌ها و ماشین آلات آب‌بندی که از \”گور\” گواهی گرفته‌اند استفاده کنند.  “گور” نمونه‌های اولیه پارچه‌های حود را با یک سری روش‌های خارق العاده و کامل آزمایش می‌کند که بدترین شرایط را که مصرف‌کننده ممکن است در آن قرار گیرد شبیه‌سازی می‌کنند. این آزمایشات شامل:

“اتاق تست باران گور” : محصول برای ساعت‌ها زیر “باران” سیل‌آسا قرار می‌گرد؛

تست راحتی: پایش تستر‌ها که نمونه‌های اولیه را تحت شرایط بسیار سخت و شرایط آزمایشگاهی تحت نظارت؛

تست مارتیندل (دوام): در این تست درجات مختلفی از چرخ‌هایی که پشم یا سمباده روی آن‌ها نصب شده برای چندین ساعت  حتی تا چندین روز تا پایان [مقاومت آن] روی پارچه سایش مکرر  انجام می‌دهند؛

تست انعطاف در سرما: پارچه‌های “گور” در سرمای شدید بطور مکرر کشیده شده و له می‌شوند.

اگر پارچه گور نمونه اولیه از یکی از این تست‌ها جواب ندهد به بورد طراحی عودت می‌شوند.

همانطور که می‌بینید وقتی نوبت به تست می‌رسد  هیچ تولید‌کننده‌ایی بشدت و سختگیری  “گور” نیست. این آزمایشات و ساختار عالی لایه ePTFE دلیل اعتماد به نفس این شرکت است که دراستفاده از همه محصولات گورتکس بدون در نظر گرفتن برند آن قولی این چنین می‌دهد:”خشک ماندن شما را تضمین می‌کنیم”! اگر محصول گورتکسی که خریده‌اید قصوری داشته باشد شرکت “گور” بدون توجه به زمان خرید و بدون هیچ حرف و حدیثی  آنرا تعمیر، تعویض می‌کند یا وجه آنرا پس می‌دهد!

برای همین هست که هر لباس گورتکسی بعنوان یک حداقل به شما ارائه می‌شود. حال می‌پردازیم به انواع خاص گورتکس:

 ۱-گورتکس پرو(Gore-Tex Pro)

محصولات گورپرو برای غلبه بر سخطی‌های شدید اختصاصاً دارد، اما با این حال قابلیت تنفسی خود را که برای تلاش  و فعالیت در کوه‌های مرتفع لازم است حفظ می‌کند. تنها پارچه‌هایی که سطح مقاومی در برای سایش دارند (سطح بیرونی لباس) برای محصولات گور پرو استفاده می‌شوند که \”گور\” تنها اجازه می‌دهد از پارچه‌هایی با سطح مقاومت ۴۰ دنایر(denier) یا بیشتر برای تولید کاپشن‌های جدید خود استفاده شود. برای مثال کاپشن North Face Point Five NG سطح آن دارای ۷۰ دنایر است (واحد وزن که با میزان نرمی الیاف‌های ابریشمی، رایونی، یا نایلونی اندازه‌گیری شده و برای بیان ضخامت استفاده شده) که در اصطلاح کاربرد در طبیعت بشکل اصطلاحاً بمپ پراف (اغراق و کنایه از حد بالای مقاومت. م. ) است! برای اینکه عددی به این مقاومت بدهیم گور\” انتظار دارد پارچه‌های پرو- شل بدون علائم افت کارایی تا ۲۰۰ روز سخت جوابگو باشند. بدلیل تکنیک ساختار جدید و تنفسی‌تر آخرین پارچه گورتکس پرو تولید شده نسبت به وزن خود  بیشتر نسبت به پارچه‌های گورتکس پرو شل قدیمی که تولید آن اوایل امسال متوقف شد از۱۰ تا ۲۸ درصد  تنفسی ترهستند ( تفاوت و نوع آن‌ها به پارچه لایه رویی/پشتی استفاده شده در ساختار لباس بستگی دارد). لذا برای استارت-استوپ کوهنوردی آلپاین با توقف برای حمایت، همراه با نصب/باز کردن کرامپون و غیره، بمیزان بالای سایش روی صخره، یخ و نوک‌های تیز ابزار‌ها، گورتکس پرو‌ایده‌آل هستند. بنابریان کاپشن‌های گورتکس پرو معمولاً دارای تمام ویژگی‌هایی است که از یک لباس کوهنوردی چهار فصل انتظار دارید از جمله کلاهی که کاسک را در خود جای دهید، جیب‌های بزرگ و بلند، و زیپ و گیره‌های زیاد برای تنظیم.

چه کسی باید در پی خرید گورتکس پرو باشد؟

هرکس که نیاز به خرید کاپشن و/یا شلوار ضد آب برای کاربرد مداوم در شرایط آب و هوایی سخت- باد شدید، احتمال بارش سنگین برف و باران، خطر بالای پاره شدن لباس دارد.

برای مثال:

–         افرادی که دنبال شِل‌های کوهنوردی برای استفاده در صعود‌های زمستانی در نواحی مرتفع بریتانیا مثل وسترن هایلند، کرنگورم، اینگلیش لِیک هستند.

–         کوهنوردان آلپاین، مخصوصاً صعود‌های چند روزه و فصل‌های پائیز-زمستان-بهار.

–         افرادی که دنبال شل‌های کوهنوردی برای استفاده در سلسله جبال مرتفع هستند.

–         مشتاقان پر و پا قرص کوهنوردی با اسکی یا ورزش‌های برفی در نواحی دور افتاده.

۲-گورتکس اَکتیو (Gore-Tex Active)

در محصولات گورتکس اکتیو تأکید روی حداکثرتنفسی بودن و حداقل وزن بدون کم شدن کارایی ضد آب بودن محصول تغییر می‌کند. این پارچه‌ها سه لایه هستند و یک غشای نرم بین لایه روی و آستر قرار می‌گیرد تا یک شل ضخیم تک و سبک ایجاد کند. گورتکس اکتیو برای فعالیت‌های شدید \”یک روزه\” طراحی شده، مثل صعود‌های چالش برانگیز با چند طول، صعود‌های ترکیبی سریع و ورزش‌های برفی جدی. با استفاده از پارچه رویی با حداکثر تنفس و وزن سبک \”گور\” و لایه داخلی تنفسی میکرومُشبک(micro-grid)، بخار آب در مقایسه با نوع گورتکس با سهولت بیشتری از پارچه اکتیو شل عبور می‌کند. با این حال \”گور\” دقت داشته استاندارد تمیزی برای سختی در این تکنولوژی برقرار کند. نوعاً پارچه‌های رویه سطحی با دنایر ۳۰ دارند که باز کاملاً سفت و سخت است؛ که نسبت به دیگر شل‌ها با ضخامت مشابه  (برای مثال شل‌های بیس پی یو ۵/۲ لایه) سختی‌اش بیشتر است. لذا اگر خود را در طول فعالیت‌های فیزیکی شدید با شلی ضد آب و عالی حفاظت کنید اکتیوشل شاید همان باشد که لازمش دارید. به لطف لباس کمی که دارند (بعنوان نمونه وزن آن‌ها ۳۰۰-۴۰۰ گرم است)، انتظار نداشته باشید شل‌های گورتکس اکتیو از نظر ویژگی‌ها چیز‌های زیادی دارند. بسیاری از این نوع لباس‌ها کلاهی مناسب کاسک دارند و جیب‌هایی که دارند جهت تهویه دارای توری سبک هستند. زیپ‌های زیر بغل برای خارج کردن سریع حرارت اضافی در آن‌ها عمومیت دارد. اینجا هیچ لذتی در کار نیست!

گورتکس

چه کسی باید دنبال خرید گورتکس اکتیو باشد؟

هرکس که قرار نیست در شرایطی سخت و طولانی که عوامل فرسودگی و سائیدگی بالای وجود دارد و می‌خواهد در فعالیت‌های شدید و طاقت‌فرسا پوششی ضد آب داشته باشد.

برای مثال:

–         افرادی که برای صعود‌های ورزشی چند  طولی یا صعود سنتی در شرایطی نسبتاً خوب (یک روزه) دنبال شل ضد اب هستند

–         اسکی بازان و اسنوبردسوار‌ها

–         دوچرخه کوهستان

–         مسابقات ماجراجویانه و ماراتون کوهستان

۳-گورتکس(Gore-Tex) (کلاسیک)

این نوع گورتکس \”اساسی ترین\” نوع گورتکس است که می‌توان در طیف وسیعی از ساختار‌هایی یافت که در اصطلاح گورتکس  دولایه، سه لایه و آستر Z خوانده می‌شود. گورتکس این تکنولوژی را \”شل کارایی گورتکس\” مینامد. در ساختار دولایه غشا تنها به یک پارچه رویه متصل شده  و برای راحتی و حفاظت یک آستر جدا در داخل لباس تعبیه شده است. برای تغییرات هوای سرد هم ممکن است عایقی بین غشا و آستر داخلی اضافه شود. در ساختار سه لایه غشا بین لایه رویی در بیرون و یک لایه پشتی (آستر) در داخل بصورت یک ساختار ورقه ورقه (لمینت) نصب می‌شود و از مزیت عدم حرکت بین لایه‌ها و افزایش مقاومت برخورد است. سرآخر هم زِدلاینر (آستر Z) هست که غشا بصورت آزاد روی یک پارچه نگهدارنده سبک بین پارچه های  بیرونی و آستر آویخته می‌شود. این نوع ساختار اکثرا در مد کاربرد دارد. تکنولوژی گورتکس بهمنظور استفاده در پیاده روی کلاسیک و کاپشن‌های کوهنوردی قوی و همه کاره است اما ویژگی‌های کم کردن شدید وزن و تنفسی که در محصولات گورتکس اکتیو هست یا استحکام زیاد نسبت به وزن که در محصولات گورتکس پرو هست در این نوع گورتکس دیده نمی‌شود. اما این گورتکس معمولی در پیاده روی و کوهپیمایی و کوهنوردی در بریتانیا گزینه‌ایی عالی، کاربردی و بسیار با دوام است و البته در مورد آنچه جزیره رطوبت و گِل مینامیم قابلیت ضد آب، ضد باد و تنفس آن قابل اتکاست. این نوع کاپشن‌ها نوعاً ویژگی‌ها و جیب‌های زیادی به سایز A۴ برای گذاشتن نقشه دارند و لباس راحتی هستند. گورتکس کلاسیک نسبت به تکنولوژی گورتکس اکتیو و گورتکس پرو بخاطر استفاده از پارچه‌های موجود، تست و امتحان شده  ارزانتر هستند.

گورتکس

چه کسی باید دنبال خرید گورتکس [کلاسیک] باشد؟

هرکس دنبال کاپشن و/یا شلوار ضد آب برای پیاده روی و کوهیپیمایی در شرایط باد و رطوبت باشد. هرچند از نظر استحکام و سبکی در حد گورتکس پرو نیست و قابلیت تنفسی آن با گورتکس اکتیو برابری نمی‌کند اما همه فن حریف است و بهخوبی در همه جا کار می‌کند و برای خرید شما در میان بهترین تکنولوژی‌های ضد آب موجود  قرار دارد.

مثالی از کاربران این نوع گورتکس عبارتند از:

–         افرادی که دنبال شل ضد آب برای استفاده سنگین  ۴ فصل در پیاده روی و کوهپیمایی در بریتانیا هستند.

–         کسانی بصورت ۴ فصل که در کوه‌هایی مثل  نقاط مرتفع اسکاتلند، لیک دیستریکت، اسنودونیا یا یورکشایر دیلس به تاخت و تاز می‌پردازند.

–         ماهیگیری، گلف، شکار و فعالیت در طبیعت در میان باد و باران و برف!

خرید پوشاک گورتکس

 

۴-گورتکس ایکس سی آر (XCR) (رده راحتی طولانی)

این نوع گورتکس غشایی ضدآب، ضدباد و تنفسی هست که نوعاً در کفش، دستکش و جوراب استفاده می‌شود. از ساختار سه لایه برخوردار هستند و آستر داخلی آن‌ها که با پوست در تماس است تافته‌ایی است راحت که در مقابل سایش مقاوم است. این نوع گورتکس تنفسی‌تر از گورتکس نوع دولایه است و ۲۵ درصد تنفسی‌تر از گورتکس سه لایه است. لذا برای حفظ پایتان از رطوبت که در صورت عدم خروج عرق می‌تواند مشخصاً ناراحت و بد بو شود عالی هستند!
گورتکس
چه کسی باید دنبال خرید گورتکس XCR  باشد؟

بطور خلاصه هرکس که دنبال کفش ضدآب هست! بطور خاص برای کفش و چکمه‌ایی که در بریتانیا خواهید پوشید مخصوصاً اگر قصد دارید در بیراهه یا در نواحی مردابی قدم بزنید این نوع گورتکس مفید است. این گورتکس در پوتین‌های کوهنوردی و اکسپدیشن هم که رطوبت در پا یعنی سرمازدگی و از دست دادن پا مفید خواهد بود! بانواع پای‌افزار‌هایی که از جنس گورتکس XCR هست تقریباً بیشمار است.

این بود کل طیف تکنولوژی مدرن گورتکس.   هر نوع اصطلاحی مثل Gore-Tex Perf

لباس [مخصوص] تیم واکنش طولانی (ایکس آر تی)

استقرار سریعتر، توقف طولانی تر

در مواقع CBRN  (حملات شیمیایی، بیولوژیک، رادیولوزیک و هسته ایی) یا تهدیدات بالقوه خطرناک شیمیایی باید سریع واکنش نشان دهید و تا جایی که امنیت خودتان به مخاطره نیفتاده درگیر ماموریت باشید. با پوشیدن لباسهای Extended Response Team (XRT) که از GORE® CHEMPAK®  (پارچه ایی با قابلیت نفوذ انتخابی) ساخته شده  میتوانید سریعتر جوابگو باشید زیرا این نوع لباس خیلی سریع پوسیده میشود و نیازی به چسب و عایق کاری اضافی ندراد. بعلاوه ساختار تنفسی پارچه به شما امکان میدهد تا 8 ساعت سر پست خود بمانید و این پایداری آن در مورد حفاظت از CBRN به شما اعتماد به نفس میدهد. در کاربرد آزمایشی مستند، این لباس بعد از اینکه برای 8 ساعت در معرض انواع فعالیتهایشدید فیزیک قرار گرفت سالم باقی ماند.

نمونه کاربردها

گواهی  GORE® CHEMPAK®بعنوان  اجزای تشکیل دهنده پوشاک به NFPA 1994 Class 3 داده شده و پارچه آن با قابلیت نفوذ انتخابی در مقابل مایعات و آب نفوذ ناپذیر بوده و قابلیت تنفس دارد. این پارچه با قابلیت پایا و تنفسی خود برای عملیات در نواحی گرمسیر که آلوده به TIC (صنایع شیمیایی سمی) و CWA (عناصر جنگ شیمیایی)در  وضعیت پائینتر از سطح IDLH ( خطر فوری برای حیات و سلامت)  ایده آل است- عملیاتهایی مثل:

  • حفظ نیرو
  • امینت محیطی
  • عملیاتهای رفع آلودگی خط
  • پذیرش مصدومیت قربانیان حملات تروریستی
  • خروج ایمن از محیط آلوده

مزیتهای XRT

راحتی بالا بدلیل استفاده از پارچه تنفسی و سبک

پوشیدن لباس XRT با پارچه نفوذپذیری انتخابی GORE® CHEMPAK® شما را قادر میسازد بدون بخطر انداختن آسایش، کارایی یا حفاظت خود برای مدت طولانی تری در ماموریت بمانید.

واکنش سریع

 هیچ چسب و باند شیمیایی در این نوع طراحی لازم نیست. زیپها و سطوح  اتصال لباس به شما امکان میدهد لباس را سریع و آسان بر تن کنید.

پارچه و درزهای قوی تر

پارچه GORE® CHEMPAK® با نفوذ پذیری انتخابی دارای ساختار سه لایه منحصر بفرد، فی نفسه با ثبات، لایه بندی  غیر کربنی  است که دوام بالایی به آن میدهد. در طی کاربرد آزمایشی مستندی که اخیر انجام شده این لباس بعد از قرار گرفتن در فعالیتهای شدید فیزیکی برای 8 ساعت کارایی خود را حفظ کرد.

برای مطالعه مروری بر نتایج استفاده آزمایشی و تست فایل زیر را مطالعه کنید.

 https://www.gore-tex.com/sites/g/files/ypyipe336/files/uploads/tof/tof-fire/pdf/XRT%20Wear%20Trial%20and%20Testing%20Summary.pdf

تحرک فوق العاده

با سیستم نیم پوتین یکپارچه ای که این لباس دارد سبب شده استفاده از آن با پوتینهای چرمی تنفسی مجوز دریافت کند و این امر در واکنش به رویدادهای تاکتیکی و کلی قابلیت تحرک بالایی را به این لباس داده است.

چرا لباس گورچیمپک(GORE® CHEMPAK®)  ؟

گورچیمپک  دارای قابلیت نفوذ پذیری انتخابی

قابلیت این پارچه در مقاومت در برابر نفوذ مایعات و نفوذناپذیری در برابر هوا به این سد پارچه امکان  میدهد به بخار تعرق اجازه خروج آزادانه از لباس را بدهد  تا استرس ناشی از حرارت را کاهش دهد و در عین حال حفاظت محدودی را در برابر مواد شیمیایی سمی صنعتی (TIC) و عناصر جنگ شیمیایی (CWZ) تامین کند.

چطور میتوان آنرا خرید؟

لباسهای دارای گواهی در Blauer  و Lionموجود است

لباسهای XRT گواهی استاندارد NFPA 1994, Class 3 را دارند و در صنایع تولیدی Blauer  و پوشاک Lion Apparel موجود است. لباس Blauer  مانند WZ9435 XRT بخشی از سری محصولات دفاع میهنی آنهاست.

 

آزمایش میدانی XRT

شرکت W. L. Gore and Associates یک آزمایش کاربرد یک روزه  با پوشیدن لباس XRT بمدت 8 ساعت توسط پرسنل اجرای قانون انجام داد. پرسنلی که XRT تولید شده از گورچیمپک با قابلیت نفوذ پذیری انتخابی را در نساریوهای واکنس میدانی پوشیدند آنرا ارزیابی کردند. این آزمایش دوام و کاربرد  لباس XRT  را برای تیمهای واکنش مشخص کرد.

ترجمه:سلمان محمدی

منبع :

https://www.webtogs.com/en-UK/blog/gore-tex-guide/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *