مقالات

13 فیلم برتر کوهنوردی

13 فیلم برتر کوهنوردی

اگر از عاشقان کوهستان هستید و می خواهید باشکوه ترین قله های جهان را ببینید، فیلم های برتر کوهنوردی ساخته شده را ببینید!

در فیلم های برتر کوهنوردی فیلم‌های زیر داستان‌های کوهنوردانی را مستند می‌کنند. که برای رسیدن به برخی از دست نیافتنی‌ترین قله‌های جهان تلاش مرگباری را انجام داده‌اند.

اجازه دهید افرادی که ردپای چهره‌های کوهنوردی تاریخی را دنبال می‌کنند یا جرأت می‌کنند به جایی بروند. به شما الهام بخشند تا ماجراجویی‌های کوهنوردی و کوهپیمایی خود را در آنجا در جهان پیدا کنید. با این حال، بالا رفتن از کوه نیاز به آموزش و پشتکار زیادی دارد.

در این مطلب چند تا از فیلم های برتر کوهنوردی آورده شده است:

اسم های انگلیسی چند تا از فیلم های برتر کوهنوردی که در ادامه به آنها می پردازیم:

 • Sherpa
 • Meru
 • Free Solo
 • The Summit
 • Everest
 • The Climb
 • Beyond the Edge
 • Touching the Void
 • The Wildest Dream
 • Wild
 • 14PEAKS: NOTHING IS IMPOSSIBLE
 • INTO THE MIND
 • MOUNT ST. ELIAS

لوازم و تجهیزات کوهنوردی در گوجکس‌

فیلم شرپا (2015)

در فیلم های برتر کوهنوردی شرپا یک فیلم مستند محصول سال ۲۰۱۵ توسط جنیفر پیدوم، فیلمساز استرالیایی است که در طی بهمن یخی کوه اورست در سال ۲۰۱۴ فیلمبرداری شد. این فیلم با تمرکز بر شرپا فوربا تاشی، مردی که 21 بار از قله اورست صعود کرده است.

توضیحات بیشتر

او یک اکسپدیشن برای یک شرکت نیوزلندی به نام هیمکس را رهبری می کند. مقدسات کوه ها را در فرهنگ شرپا بررسی می کند. در حین فیلمبرداری بهمن یخی 16 شرپا را کشت و روایت فیلم به بیان داستان وقایعی که پس از این فاجعه رخ داد تغییر می کند. تماشای شرپا برای عاشقان کوهستان و هر کسی که میخواهد به قله اورست صعود کند ضروری است. این فیلم ادای احترام به راهنمایان شرپا، قهرمانان واقعی است.

 

فیلم Meru 2015 در فیلم های برتر کوهنوردی

در فیلم های برتر کوهنوردی مرو به کارگردانی مشترک جیمی چین ، اولین صعود از مسیر باله کوسه در مرو در هیمالیاهای هند توسط چین، کنراد آنکر را روایت می کند. پس از ناکامی در صعود به مرو چین و اوزتورک در سال 2011 به قله بازگشتند تا بار دیگر تلاش کنند. اوزتورک دچار حادثه ای می شود که تقریباً او را می کشد. او موفق می شود زنده بماند و تنها پنج ماه فرصت دارد تا قبل از بازگشت آنها به مرو بهبود یابد. چین موفق به فرار از بهمن ویرانگر می شود و آنکر باید با ارواح گذشته کنار بیاید. زیرا سعی می کند رویای مربی فقید خود برای صعود به مرو را به واقعیت تبدیل کند.

 

فیلم free solo  

Free Solo فیلم مستند دیگری به کارگردانی الیزابت چای واسارهلی و جیمی چین است. این فیلم به دنبال صخره‌نورد الکس هانولد است که در سفر خود برای تبدیل شدن به اولین کسی که آزادانه از ال کاپیتان در پارک ملی یوسمیتی صعود می‌کند، می‌باشد. کوهنوردی آزاد یا صخره نوردی انفرادی جایی است که افراد بدون کمک طناب، مهار یا تجهیزات حفاظتی سعی در صعود می کنند. صخره نوردی انفرادی با بولدرینگ متفاوت است، زیرا افراد اغلب بالاتر از حد معمول می روند. Free Solo مستند می کند و از شاهکار برجسته هانولد برای رسیدن به بالای دیوار 3000 فوتی ال کاپیتان یوسمیتی بدون هیچ کمکی جشن می گیرد.

 

فیلم summit (2012) در فیلم های برتر کوهنوردی

K2 دومین کوه مرتفع جهان است و در سال 2008 یکی از بدترین بلایای کوهنوردی در تاریخ آن رخ داد. K2 نماد است. برخی از کوهنوردان رسیدن به بالای این قله در پاکستان را جایزه بزرگتر از اورست می دانند. Summit وقایعی را که در سال 2008 بین صعود روز جمعه و فرود شنبه رخ داد را با فیلم واقعی و تفریحات نمایشی بررسی می کند. Pemba Gyalje Sherpa، Chhiring Dorje Sherpa، Pasang Lama و Tshring Lama که همگی در زمان فاجعه در K2 بودند، برای بازسازی حضور دارند.

فیلم اورست (2015)

در فیلم های برتر کوهنوردی اورست یک فیلم تجاری بر اساس کتاب پرفروش جان کراکائر است. که وقایع ویرانگر فاجعه کوه اورست در سال 1996 را شرح می دهد. اگرچه فیلم اورست با واکنش‌های شدید کراکائر مواجه شد، اما در باکس آفیس میلیون‌ها نفر را به دست آورد و در Rotten Tomatoes رتبه بالایی کسب کرد.

 

توضیحات بیشتر فیلم اورست در فیلم های برتر کوهنوردی

این فیلم بر تلاش‌های بقای دو گروه اکسپدیشن تجاری به رهبری کوه‌نوردان مشهور است. کراکائر به عنوان روزنامه نگار برای مجله Outside به اکسپدیشن هال پیوست. به دلیل نصب نشدن طناب در مناطق بالای صعود، اکسپدیشن ها دچار هرج و مرج می شوند و هوا به طور ناگهانی تغییر می کند.

این تراژدی برجسته بحثی را در مورد تجاری سازی صعود به قله اورست ایجاد کرد. Into Thin Air نشان داد که چگونه آماتورهای ثروتمند هزاران نفر را برای پیوستن به اکسپدیشن ها پرداخت می کنند و زندگی سایر کوهنوردان را به خطر می اندازند.

فیلم climb 2017 در فیلم های برتر کوهنوردی

این فیلم کمدی ماجراجویی فرانسوی به کارگردانی لودویک برنارد با الهام از داستان واقعی نادر دندون است. دندون یک فرد فرانسوی است. که تا به حال پا به کوه نگذاشته است. اما تصمیم می گیرد که هدف را صعود به قله اورست بگذارد. اگرچه این چیزی نیست که کسی کسی را تشویق به انجام آن بدون آموزش دقیق قبلی کند، فیلم نشان می‌دهد که عزم مطلق تا چه حد می‌تواند فرد را ببرد. در سال 2008، دندون اولین فرانسوی الجزایری بود که به اورست صعود کرد. موفقیتی که به دلیل عدم تجربه کامل او در کوهنوردی قابل توجه تر شد.

فیلم فراتر از لبه (2013)

به نظر می رسد این روزها رسیدن به قله مرتفع ترین کوه جهان بیشتر اتفاق می افتد هیچ کس نمی دانست که آیا صعود به قله اورست امکان پذیر است یا خیر. فیلم فراتر از لبه، اولین صعود به یاد ماندنی اورست است. که توسط تنزینگ نروژ و سر ادموند هیلاری را از طریق تفریحات نمایشی و همچنین فیلم‌ها و عکس‌های اصلی از سفر بریتانیا به اورست شرح می‌دهد.

فیلم لمس کردن فضای خالی  Touching the Void در فیلم های برتر کوهنوردی

Touching the Void یک فیلم مستند درام است که داستان صعود فاجعه‌بار و نزدیک به مرگ سیولا گرانده در کوردیلرا هوآی‌هواش در آند پرو توسط جو سیمپسون و سایمون یتس را روایت می‌کند. این فیلم بر اساس کتابی به همین نام اثر سیمپسون در سال 1988 ساخته شده است.

توضیحات بیشتر فیلم فیلم لمس کردن فضای خالی

در سال 1985، سیمپسون و یتس تلاش کردند تا از غرب فیس سیولا گرانده که قبلاً صعود نکرده بود در پرو صعود کنند. در حالی که آنها قله را مدیریت می کنند، هوا تغییر می کند و یتس سقوط می کند و پای خود را می شکند. پس از نجات خود، سیمپسون سعی می کند یتس را با طناب از صخره شیب دار پایین بیاورد. با این حال، سیمپسون به دلیل طوفان نمی تواند ببیند که شریک زندگی خود را کجا پایین می آورد و یتس بر فراز یک صخره بزرگ سقوط می کند و در هوا معلق می ماند. سیمپسون که نمی توانند یکدیگر را ببینند یا بشنوند، فکر می کند راهی برای نجات شریک زندگی اش وجود ندارد. تصمیم می گیرد طناب را قطع کند. یتس در شکافی گیر افتاده است و باید راهی برای خروج پیدا کند.

The Touching the Void تحسین منتقدان را برانگیخت. گاردین آن را یکی از موفق‌ترین فیلم‌های مستند تاریخ بریتانیا خواند.

فیلم وحشی ترین رویا در فیلم های برتر کوهنوردی

در فیلم های برتر کوهنوردی وحشی ترین رویا یک فیلم مستند درباره کوهنورد بریتانیایی جورج مالوری است. که در سال 1924 هنگام تلاش برای صعود به قله اورست همراه با شریک زندگی خود در کوه اورست ناپدید شد. این فیلم دو داستان را بررسی می کند. یکی در مورد کنراد آنکر، کوهنوردی است که در نهایت جسد مالوری را کشف کرد. اورست در سال 1999 و داستان دیگر درباره مالوری از طریق نامه هایی بین او و همسرش روث مالوری بازگو می شود.

او بین عشق به همسرش و تبدیل شدن به اولین مردی که به اورست صعود می کند، سرگردان است. تصمیم می گیرد برای رسیدن به اورست همه چیز را به خطر بیندازد. پس از اینکه انکر جسد مالوری را کشف کرد. تصمیم می‌گیرد مانند مالوری در سال 1924 بدون استفاده از تجهیزات مدرن از کوه بالا برود. تا ببیند آیا واقعاً مالوری به بالاترین نقطه روی زمین می‌رسید یا خیر.

فیلم وحشی فیلم های برتر کوهنوردی

در فیلم های برتر کوهنوردی شریل استرید در بیست و دو سالگی فکر کرد همه چیز را از دست داده است. در پی مرگ مادرش، خانواده اش پراکنده شدند و ازدواج خود او به زودی از بین رفت. چهار سال بعد، بدون هیچ چیز دیگری برای از دست دادن، او بی‌نظیرترین تصمیم زندگی‌اش را گرفت. پیاده‌روی و کوهنوردی در مسیر اقیانوس آرام کرست از صحرای موهاو از طریق کالیفرنیا و اورگان به ایالت واشنگتن  و به تنهایی این کار را انجام دهد. او هیچ تجربه ای به عنوان یک کوهنورد در مسافت های طولانی نداشت. اما این نویدی بود برای بازگرداندن زندگی که از بین رفته بود.

توضیحات بیشتر فیلم وحشی در فیلم های برتر کوهنوردی

مارهای زنگی و خرس سیاه با صورت سرگردان، گرمای شدید و بارش برف رکورددار، و تنهایی مسیر از ویژگی های این فیلم است.

این فیلم که با تعلیق و سبکی فوق‌العاده، درخشان از گرما و شوخ طبعی روایت می‌شود. وحشت‌ها و لذت‌های یک زن جوان را به تصویر می‌کشد که در سفری که او را دیوانه، تقویت و در نهایت شفا می‌دهد، پیش می‌رود.

فیلم هیچ چیز غیر ممکن نیست

پوستر فیلم 14 قله یکی از جدیدترین فیلم های برتر کوهنوردی که در نتفلیکس عرضه شده است. 14 Peaks داستان کوهنورد نترس نپالی، نیرمال پورجا را روایت می کند. پورجا که در نپال بزرگ شده است. پیوند عمیقی با کوهنوردی احساس می‌کند و نه تنها برای خود، بلکه برای همه شرپاهایی که اغلب توسط جامعه کوهنوردی غربی نادیده گرفته می‌شوند، تصمیم می‌گیرد.

توضیحات بیشتر

پورجا با وجود کمبود بودجه، مخالفت‌ها، مسدود شدن جاده‌های دولتی، مسائل بهداشتی خانواده و البته ماهیت کاملاً وحشتناک و دشوار مأموریت خود، مأموریتی را آغاز می‌کند تا ثابت کند هیچ چیز غیرممکن نیست. نگرش مثبت او باعث می شود تا 14 قله بلند جهان را با رکورد سرعت جهانی صعود کند. این فیلمی است که شما را وارد دنیای دلخراش کوهنوردی می‌کند. همچنین نشان می‌دهد که مثبت‌اندیشی تا کجا می‌تواند شما را ببرد.

 

فیلم داخل ذهن

یکی دیگر از فیلم های برتر کوهنوردی اسکی، Into The Mind، ما را به تلاشی برای اسکی روی کوه نهایی می برد، هر کجا که ممکن است پیدا شود. این فیلم تصاویری از آلاسکا، بولیوی، هیمالیا و سایر مردم محلی دوردست.  همچنین کوهنوردان مشهور اسکی و اسنوبرد مانند JP Auclair، Xavier de le Rue، و Benji Farrow را نشان می‌دهد که در جستجوی وحشی‌ترین هستند. مقاصد دورافتاده و دیوانه کننده برای سر خوردن به پایین. رویکرد پر زرق و برق داستان گویی با فیلم های فوق العاده از مقاصد زیبا و برخی از بهترین اسکی و اسنوبوردی که در هر کجا پیدا خواهید کرد متعادل است.

 

فیلمMOUNT ST . الیاس

این فیلم از فیلم های برتر کوهنوردی سه نفر از کوهنوردان برجسته اسکی را دنبال می کند. که به آلاسکا سفر می کنند تا طولانی ترین فرود اسکی در جهان را انجام دهند. یک فرود 18000 فوت (5486 متر) از کوه زیبا و وحشتناکی که فیلم نام خود را از آن گرفته است.

توضیحات بیشتر

کوه سنت الیاس ما را به آن سفر می برد. که این سه کوهنورد و اسکی باز بسیار با استعداد را به لبه توانایی های فیزیکی خود سوق می دهد. زیرا آنها بزرگترین چالش زندگی خود را انجام می دهند. فیلمبرداری زیبا و قانع کننده شما را در حالی که آنها به سمت قله هل می دهند نفس خود را حبس می کند.  سپس فرود طولانی اسکی را به پایین کوه آغاز می کند. از نظر اسکی شدید، به سادگی خطرناک تر از این نمی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *